Eladó használt Audi Q8 ár, autó vásárlás
Audi Q8 – A zászlóshajó
Az Audi Q8, a négykarikás márka szabadidő-autó kínálatának a csúcsán helyezkedik el. Az Audi annyira eltalálta a trendeket a szuper suvval, hogy a Q8 jobban fogy, mint az A8…
A csúcs szabadidő-autó sokkal többet jelent az Audi számára, mint gondolnánk. Meglehetősen sok utalás található a Q8-ban a márka múltjára, pontosabban az Audi igen fontos típusára, a quattróra. A legendás típust kereken negyven éve mutatták be a Genfi Autószalonon, és komoly változást hozott nem csak a raliba, hanem a hétköznapi autózásba is. A típusneve egy olasz szó, aminek a jelentése nem túl bonyolult: négy. Ez utalás a négykerék-hajtásra, amelyet nem kellett a vezetőnek kapcsolgatnia, hanem folyamatosan működött. Hogy ezt az úttörő technikát minél szélesebb körben népszerűsítsék, az öthengeres, 2,1 literes turbó motorral felszerelt quattróból rali autót építettek. Ezzel a kocsival indultak a rali világbajnokságon, a többi már történelem.
A világbajnoki címeket nyert csapatnak tagja volt Michel Mouton is. A francia hölgy akkoriban az eredményei és a gyorsasága miatt kapott gyári szerződést. Mouton, az Audi műszaki hibái miatt vesztette el az 1982-es rali világbajnoki aranyat, helyette Walter Röhrl vitte haza a trófeát (Opel Ascona 400). A lényeg, hogy az Audi quattro alapjaiban változtatta meg a rali világát. Az autózásban is hasonló volt a szerepe a szögletes vonalaival hódító, négykerék-hajtású kupénak.
A quattro színre lépéséig, a 4×4 hajtásnak az alkalmazása – az átlagos személyautókban – gyakorlatilag két gyártóra korlátozódott. A Subaru az 1970-es években dobta piacra az első 4×4-es modelljét. A Jeep tulajdonában lévő AMC volt a másik négykerék-hajtású személyautókat gyártó márka. Az Audi quattro megjelenése hozta igazán divatba a személykocsikban a négykerék-hajtást. Ennek a típusnak köszönhető, hogy mostanság szinte mindegyik gyártó kínál 4×4-es modellt.
A quattro megjelenése nem csak erre a két területre volt jelentős hatással, hanem az Audi ismertségét is nagymértékben növelte. Ráadásul nem csak a márkát reklámozta – hanem a korszerű technikai megoldásai miatt – fentebb is pozicionálta.
A legendás Audi úgy kapcsolódik a Q8-hoz, hogy ez a modell adta az ihletet a tervezőknek. A szabadidő-autó kupé kidomborodó sárvédőibe és a Q8 hátuljának a kialakításába bele lehet látni az Audi quattro vonalait. Mark Lichte, néhány éve vezeti az Audi formatervezési részlegét, ebben a munkakörben az első munkája volt a Q8.
Az Audi Q8 születésének a másik hajtóereje a konkurensek. A szabadidő-autós műfaj egyik nagy öregje és úttörője a BMW. A bajor gyártó 2008-ban dobta piacra az X5 kupé kivitelét, az X6-ot. A Mercedes-Benz volt a másik prémium márka, amely készített testes terep kupét (2015, GLE Coupé). Az Audi késve érkezett a piacra, mert az Audi Q8-at beharangozó tanulmányát a 2017-es Detroit-i Motor Show-n leplezték le. 2018 májusában, öt részes rövidfilmben mutatták be a Q8-at, természetesen az utolsó részben lebbent fel a fátyol az újdonságról.
Az Audi Q8-at a nagy közönség szeptemberben vehette szemügyre, a bemutató Kínában történt. A helyszín Shenzhen, itt tartotta az Audi a legnagyobb helyi rendezvényét. A bemutató helyének a kiválasztása jól mutatja a kínai piac erősségét.
Az Audi Q8 pozicionálása egyértelmű: a Q8 a márka szabadidő-autó kínálatának a csúcsán helyezkedik el. Ezt nem csak a sportos kinézete mutatja, hanem a felvonultatott technika is. Ez volt az első szabadidő-autó, amit lézerlámpával szereltek. A műszaki alapok megegyeznek az Audi Q7-el, csak a karosszéria eltérő. Így műszaki kapcsolat áll fenn olyan kékvérű autókkal, mint a Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Lamborghini Urus. Presztizsben a csúcsot Bentley Bentayga képviseli, a VW Tuaregnek ebben az elit társaságban a szegény vidéki rokon szerepe jutott.
A méretekben történt változás a Q7-hez képest, mert a Q8 – 44 milliméterrel – de bement az öt méteres hossz alá. Az autó egyébként 1995 milliméter széles és 1705 mm magas. A csomagtartó mérete és a kialakítása mutatja, hogy remek utazó autó, mert alapállapotban a csomagtere 605 literes, a hátsó üléseket lehajtva pedig már 1,75 köbméteres.
A motorválasztéka az Audi Q8-nak igen széles. Az alapban 21 colos kerekekkel szerelt autóknál a belépő modellt a három literes benzines és a turbódízelek jelentik. Ezek a ”legolcsóbb” változatok, aki nagyobb teljesítményt szeretne, annak természetesen adódnak más lehetőségei is, de ezekről később. Mivel 2018-ban jelent meg a Q8, ezért a típusnév után már az Audi új jelölési rendszere mutatja meg, hogy milyen motor található az autó orrában.
A belépési pontot az Audi Q8 55 TFSI jelenti, itt három literes, turbós benzin motor biztosítja a hajtóerőt. A négykerék-hajtású Q8-at, 340 lóerőt és 500 Nm nyomatékot biztosító V6-os gyorsítja 5,9 másodperc alatt 100 km/órás sebességre.
Maradva a három literes hengerűrtartalomnál, az Audi Q8 45 TDI típusjel mögött 231 lóerőt és 500 Nm-t teljesítő turbódízel duruzsol. Ez a típus család leglassabb kivitele, mivel 7,1 másodperc kell neki ahhoz, hogy álló helyzetből elérje a 100 km/órás sebességet. Nyolc tized másodperccel fürgébb az Audi Q8 50 TDI, ahol a szintén három literes turbódízelből 256 lóerőt és 600 Nm-t hoztak ki. A gyorsasági verseny második helyezettje az SQ8 TDI, ahol a 100 km/óra eléréséhez már csak 4,8 másodperc kell. Ez nem a véletlen műve, mert a Q8 család legnehezebb darabját (2340 kg) 900 Nm nyomaték viszi előre. A négyliteres, dupla turbós dízelmotor lóerő rovatában 435 pacit találni.
Természetesen az is lehetséges, ha valakinek az említett menetteljesítmények nem elégítik ki az igényeit. Ezeknek a vásárlóknak is kínál Q8-at az Audi.
Az Audi az átlagos dízel és benzines darabok mellé betette a S kivitelt, amely náluk jóval gyorsabb, de még nem versenyautószerű. Akik a leggyorsabbat és legerősebbet kívánják, azoknak készítették az RS modellt. A 600 lóerőt és 800 Nm-t teljesítő 4,2 literes benzinmotor alaposan megmozgatja a közel ötméteres autót: 0-ról 100 km/órás sebességre gyorsítva mindössze 3,6 másodperc telik el… Ez igazán szép teljesítmény egy 2315 kilós testes szabadidő-autótól. A végsebesség a német gyártók régi egyezségének köszönhetően 250 km/órában lett maximálva, de ezt kiiktatva egészen 306 km/óráig szaladhat a mutató…
A műszaki érdeklődésűeket lenyűgözi a Q8-ban felvonultatott technika. Az RS Q8 extra listáján megtalálható a szénszálas műanyag és kerámia keverékéből álló féktárcsa. Ez gyakorlatilag bármekkora fékterhelést kibír, fékerő csökkenés nélkül. Az összkerék-kormányzás nem csak városban könnyíti meg a manőverezést, hanem nagy sebességnél is segít. Az úton maradást és a nagyobb kanyar sebességet pedig a sport differenciál garantálja.
A 900 Nm nyomatékú SQ8 sem panaszkodhat a felvonultatott technikára. A 48 voltos lágy hibrid rendszer bevezetésnek nem rossz, ez segít takarékosabbá tenni a nyolchengeres motort. A négyliteres turbódízel érdekessége, hogy a feltöltőket, a V elrendezésű motornak a közepén helyezték el. Remélhetőleg a magas hőfokon üzemelő alkatrészek hűtését jobban oldották meg, mint a konkurensek. Hogy a motornak a reakciója még jobb legyen, villanymotorral meghajtott feltöltő segíti a két turbó munkáját, így azonnal kap levegőt az erőmű és gyorsabban pörög fel.
Benedek Attila